Football News, Football Highlight, Match Preview & Footballers Networth

Sharing is caring!

This week marks the return of the European World Cup Qualifiers 2022, and there will be plenty of soccer action to look forward to. The road to Qatar 2022 resumes in November with a double header. While there are already qualified teams, there are still many spots to be filled.

 

European World Cup Qualifiers 2022 - Matchday 9 and 10 matche Schedule

 

European World Cup Qualifiers 2022 – Matchday 9 and 10 match Schedule

Matchdays 9 and 10 of the European World Cup Qualifiers will be packed with exciting matches. Spain will face Sweden in the final match on Sunday, while Portugal will face Serbia in a “decider” on the final day.

Arsenal Emile Smith Rowe called to England squad for the upcoming World Cup qualifiers

European World Cup Qualifiers 2022 Matchday 9

World Cup Qualifiers Matches Today

Thursday 11 November

Group A: Azerbaijan vs Luxembourg (12:00 PM ET), Republic of Ireland vs Portugal (2:45 PM ET)
Group B: Georgia vs Sweden (12:00 PM ET), Greece vs Spain (2:45 PM ET)
Group H: Russia vs Cyprus (12:00 PM ET), Malta vs Croatia (2:45 PM ET), Slovakia vs Slovenia (2:45 PM ET)
Group J: Armenia vs North Macedonia (12:00 PM ET), Germany vs Liechtenstein (2:45 PM ET), Romania vs Iceland (2:45 PM ET)

 

Friday 12 November
All at 2:45 PM (ET)

Group C: Italy vs Switzerland, Northern Ireland vs Lithuania
Group F: Austria vs Israel, Denmark vs Faroe Islands, Moldova vs Scotland
Group I: Andorra vs Poland, England vs Albania, Hungary vs San Marino

Saturday 13 November

Group D: Bosnia and Herzegovina vs Finland (9:00 AM), France vs Kazakhstan (2:45 PM ET)
Group G: Norway vs Latvia (12:00 PM ET), Turkey vs Gibraltar (12:00 PM ET), Montenegro vs Netherlands (2:45 PM ET)
Group E: Belgium vs Estonia (2:45 PM ET), Wales vs Belarus (2:45 PM ET)

European World Cup Qualifiers 2022 Matchday 10

Sunday 14 November

Group A: Luxembourg vs Republic of Ireland (2:45 PM ET), Portugal vs Serbia (2:45 PM ET)
Group B: Greece vs Kosovo (2:45 PM ET), Spain vs Sweden (2:45 PM ET)
Group H: Croatia vs Russia (9:00 AM ET), Malta vs Slovakia (9:00 AM ET), Slovenia vs Cyprus (9:00 AM ET)
Group J: Armenia vs Germany (12:00 PM ET), Liechtenstein vs Romania (12:00 PM ET), North Macedonia vs Iceland (12:00 PM ET)

Monday 15 November
All at 2:45 PM (ET)

Group C: Northern Ireland vs Italy, Switzerland vs Bulgaria
Group F: Austria vs Moldova, Israel vs Faroe Islands, Scotland vs Denmark
Group I: Albania vs Andorra, Poland vs Hungary, San Marino vs England

Tuesday 16 November
All at 2:45 PM (ET)

Group D: Bosnia and Herzegovina vs Ukraine, Finland vs France
Group E: Czech Republic vs Estonia, Wales vs Belgium
Group G: Gibraltar vs Latvia, Montenegro vs Turkey, Netherlands vs Norway